Zatre

 

Zatre je domino 21. století“ Takto charakterizuje svou hru autor hry Zatre, kterou vymyslel v Berlíně v roce 1986. Hra se úplně prosadila až v roce 1992, kdy byla vydána celosvětově. Název hry pochází se slova „Zahlentreppe“ (číselné schody).

 

Pro dva až šest hráčů

 

Hraje se na speciálním herním plánu, který je podobný hře Scrabble. Některá políčka zdvojují zisk. Hráč má za úkol přikládat dominové kostky, kterých je 121 s počty oček jedna až šest na herní plán tak, aby vytvořil součet 10, 11 nebo 12, za který pak získává body.

 

Pravidla hry:

 

Každý hráč si vytáhne ze sáčku jeden kámen. Hráč s nejvyšším kamenem bude začínat a ponechá si jej. Ostatní vrátí své kameny do sáčku. V případě shody, si hráči, kteří měli stejné nejvyšší číslo, vytáhnou další kámen, dokud se nenajde začínající hráč. Po losování se všechny kameny mimo rozhodující kámen vrátí do sáčku.

 

Začínající hráč si pro první kolo vezme ke svému kameni ze sáčku ještě dva. Jeden z těchto tří kamenů položí na střed hrací desky. Poté pokračuje s ostatními kameny, Po něm hraje hráč po levici začínajícího hráče.

 

Na začátku svého tahu si hráč vytáhne dva kameny. Kameny postupně přikládá na neobsazená pole tak, aby pokládaný kámen sousedil s již obsazeným polem. (Za sousedící se považují pole,která mají společnou hranu, sousedství přes vrchol se neuznává). Hráč se snaží sestavit součty 10, 11 nebo 12. Součet se počítá vždy z kamenů,.které leží v téže řadě nebo sloupci a bezprostředně spolu sousedí. Započítají se tedy kameny nalevo, napravo a nahoře a dole pod právě přiloženým kamenem.  Položením jednoho kamene mohou vzniknout dva součty (jeden vodorovný, druhý svislý). Za dosažené body (součty 10, 11 a 12) si hráč zapáíše body do bodovací tabulky. Součty nižší než 10 jsou povoleny, ale nebodují se. Součty vyšší než 12 povoleny nejsou!. Šedá pole plánu jsou zdvojovací. Položením kamene na toto pole si hráč může zapsat křížek do pole Zdvojení! První hráč si zdvojení za první tah započítá vždy! Zdvojovací pole se počítá hráči, který přes ně položil součet 10, 11 nebo 12. Položení kamene na zdvojovací pole, pokud nevznikne bodovaný součet – není povoleno!. Dokud hráč může pokládat kameny, musí tak učinit. Jestliže hráč nemůže umístit na plán všechny kameny, ponechá si je v ruce a v dalším kole si vylosuje pouze jeden kámen. Pokud opět nemůže kameny umístit, opakuje tento postup. Takto se hráči může v ruce nashromáždit více kamenů,které, jakmile může, musí umístit všechny na herní plán!

 

Bodování

 

V daném kole si hráč může zapsat všechny bodované součty, které vytvořil (Hráč může získat až čtyři součty v jednom kole), Za součet 10 získá jeden bod, za součet 11 dva body a za součet 12 čtyři body. Získané body si hráč zapíše do prvního volného políčka ve sloupci pro danou hodnotu. Body ze stejného tahu se mohou ocitnout v různých řádcích bodovací tabulky. Jestliže hráč vytvořil více stejných součtů se stejnou hodnotou, sečte jejich body a zapíše si je do jediného políčka (vytvořil-li hráč čtyři součty 10, zapíše si do políčka 4 (4 x 1), vytvoří-li takto čtyři součty 12, zapíše si 12 (4x 4) do políčka v bodovací tabulce.

Má-li hráč právo započítat si zdvojovací pole, udělá si křížek do prvního volného pole ve sloupci Zdvojení. Má-li právo na více zdvojení, zapíše si je po jednom pod sebe. Nikdy se nepíše více křížků do jednoho políčka!

 

Vyhodnocení

 

V každém řádku se sečtou body ve sloupcích pro 10, 11 a 12. V řádcích, kde jsou vyplněna pole ve všech bodových hodnotách (nazývá se Zatre), si navíc přičte ještě bonus. Bonus tvoří pro první čtyři řádky 3 body, pro další čtyři řádky 4, potom obdobně 5 a 6 bodů. V řádcích, kde je zakřížkováno Zdvojení, se součet bodů včetně bonusu vynásobí dvěma. Výsledná hodnota se zapíše do sloupce Součet. Hodnoty v tomto sloupci se sečtou, odečtou se minusové body za zbylé kameny,které zůstaly hráči v ruce a konečný součet se zapíše do posledního řádku tabulky. Vyhrává hráč, který má vyšší skóre.

 

Jestliže žádný z hráčů nemůže táhnout a všechny kameny ze sáčku byly vytaženy, spočítají si hráči získané body a každý hráč si odečte od tohoto součtu bodové hodnoty kamenů, které má v ruce a hra končí.

 

Pro hráče, který by si hru Zatre chtěl vyrobit: Domin s počtem oček 6, 5, 4, 3, 2 je celkem dvacet, s jedním očkem jich je 21.

Herní plán (na červeném poli se umísťují první tři kameny a počítá se jako jedno Zdvojení, šedá jsou pole, kde se započítá Zdvojení do tabulky): Zatre.JPG (42,8 kB)

Bodovací tabulka: Tabulka.pdf (12,4 kB)